Президентові України

Вікторові Ющенку

Віктор Лисицький,

Урядовий секретар КМУ (1999-2001рр.).

                            

                                  Стосовно: Ціни  на газ.

                             Вельмишановний Вікторе Андрійовичу!

По-перше.

      Не можу втриматися від публічної і стовідсоткової підтримки Вашої глибоко конструктивної позиції у розв’язанні роздмухуваного Росією газового конфлікту. Світ має нагоду ще раз переконатися: Україна є сучасна демократична держава, котру очолює сучасний демократичний лідер.

По-друге.

     Газовий конфлікт (щиро сподіваюся!) примусить і націю, і владу прискореними темпами розгорнути реалізацію газо і енергозберігаючих проектів. З цього питання сказано досить багато, але зроблено вкрай замало.

     На додаток до вже раніше висловлених правильних (але, підкреслюю, не реалізованих) ідей, скажу наступне: Вкрай бажано аби була приділена виключно висока увага радикальному прискоренню розвитку низькоенергоємних  виробництв (кластерів виробництв).

     Тобто, не тільки хазяйське ставлення до енергоресурсів, не тільки впровадження енергозберігаючих технологій, а і розвиток низькоенергоємних  виробництв.

      Наведу лише один приклад - індустрія програмного забезпечення. Аналіз показує, що витрати на електроенергію в ціні програмного забезпечення складають не більше 0.3%. Скоріше всього в Україні НЕМА  виробництв з одно порядковим низьким рівнем енергоємності.

      Не можу Вам не нагадати про щасливе співпадіння: Індустрія програмного забезпечення є, до того ж, базовою конкурентною перевагою України.

     Тобто, це та сама одна з якостей потенціалу України, раціональне, господарське використання котрої дозволить нашій нації зайняти чільні позиції на світових, вельми привабливих,  ринках програмного забезпечення з відносно невеликими зусиллями. Нарощування експорту програмного забезпечення, безумовно, знижуватиме загальну енергоємність економіки України.

     За оцінками експертів сьогодні в Україні виробляється програмного забезпечення на 400 млн. дол. США., а чисельність зайнятих складає приблизно 15 тис. осіб. Таким чином, один працюючий в цій індустрії виробляє щорічно продукції на приблизно 27 тис. дол. США – в кілька разів більше ніж у таких традиційних галузях як металургія.

     Експерти говорять: за 5 років Україна здатна забезпечити нарощування обсягів створення програмного забезпечення до приблизно 2 млрд. дол. США з нарощуванням чисельності працюючих до 65 тис. осіб.

     Довідково: Індія (котра не мала потужної кібернетичної школи) досягла схожих результатів також за 5 років. Протягом 1995-1999 рр., обсяги виробництва програмного забезпечення виросли від 1 до 5 млрд. дол. США а сьогодні вже перетнули межу 12 млрд. дол.  США.

     Нижченаведена таблиця переконливо доводить, що використання досвіду Індії для розвитку індустрії програмного забезпечення НЕ потребує державних вкладень. Потрібно лише змінити державну регуляторну політику щодо цієї індустрії.

Порівняння регуляторних політик в Україні та Індії стосовно індустрії програмного забезпечення

УКРАЇНА

ІНДІЯ, КИТАЙ і т.д.

Заробітна плата від $400 до $1500, ріст 10-15%

Заробітна плата від $400 до $1500, ріст до 5%

Пенсійні відрахування 32%

Пенсійні й соціальні відрахування 12%, ще 12% платить співробітник

Інфраструктура за ринковими цінами, спеціалізовані вимоги покриваються за свій рахунок

Спеціалізована інфраструктура на пільгових умовах

Банківські кредит під 15-20% під заставу майна

Пільгова система кредитування під 7-10% річних

Податок на прибуток 25%. Контролюючі органи очікують рентабельність компанії в перший рік

Звільнення від податку на прибуток на 5 років

                              Вельмишановний Вікторе Андрійовичу!

     Абсолютно зрозуміло, що не можна без критичного аналізу, сліпо, один до одного впроваджувати в Україні досвід вдалої державної регуляторної політики Індії.

     Або: не можна легко роздавати податкові виключення («пільги») без урахування всієї гами відносин суспільства і програмістських компаній.

     Принаймні, як на мене, є абсолютно очевидним необхідність створення спеціального законодавчого простору для індустрії програмного забезпечення.     

      Умовою входження  підприємницьких структур в цей  простір має бути їх спеціалізація виключно на створенні програмного забезпечення та наданні вичерпного переліку супроводжувальних послуг (консультації, тренінги та інші).

      Тема ця не проста і не коротка. Ініціативна група напрацьовує матеріали і сподівається на Вашу особисту підтримку її зусиль.


Нехай Ісус Христос вас благословить!