Влада і Церква: Співпраця чи використання?

 28 листопада в Києві відбувся міжнародний форум на тему: „Влада і Церква: співпраця чи використання”. Організаторами цього заходу виступили партія Християнсько-Демократичний Союз, Інститут Християнської Демократії, ВГО „Громадянська позиція” та редакція газети „Наша віра”.

Головною метою заходу стало сприяння у захисті та утвердженні права на свободу совісті і релігії в Україні; публічне висвітлення механізмів маніпулювання релігійними організаціями з боку держави, з метою використання їх високого рівня довіри в суспільстві в політичних цілях. У роботі форуму взяли участь представники 11-ти провідних церков і релігійних організацій України, Державного комітету у справах релігії, ЗМІ, посольств та народні депутати України.

На засіданні круглого столу було зачитано доповіді, які висвітлили історичні форми церковно-державних відносин, зокрема в радянський період, аспекти церковно-державних відносин у сучасній українській державі. Доповідачі однозначно наголосили, що українське державне керівництво багато в чому перейняло радянсько-комуністичні методи “роботи” з релігійними конфесіями. Так значну увагу було приділено ситуації в УАПЦ. Як зазначили представники цієї конфесії, “внаслідок волюнтаристського втручання державних чиновників відбувся поділ на західноукраїнську (її очолив митрополит Мефодій Кудряков) та східноукраїнську (з центром у Патріархії) частини”. Присутні на круглому столі представники Руської Істинно-Православної Церкви розповіли про тиск з боку влади в Одесі та про спроби відібрати у них катедральний собор, який влада має намір передати УПЦ (МП).

Гострою проблемою залишається ситуація навколо нового закону “Про свободу совісті та релігійні організації”. Саме цьому було присвячено виступ голови ХДС Володимира Стретовича. Лідер християнських демократів України зазначив:

“У царині державно-конфесійних відносин мають місце втручання з боку держави у законну діяльність релігійних організацій, проблеми з виділенням земельних ділянок для будівництва культових споруд, спроби використання релігійних організацій у внутрішньополітичній боротьбі. Все це разом з неодноразовими спробами влади розширити свої повноваження в релігійній сфері свідчить про загрозливі тенденції у державно-конфесійних відносинах.

Наявність цих тенденцій підтверджують події навколо внесення змін до чинного Закону України “Про свободу совісті”. Протягом 1996-2003 років уряд неодноразово подавав на розгляд Верховної Ради України відповідні законопроекти, головна мета яких зводилась до того, щоб:

-         ускладнити механізм отримання релігійними організаціями статусу юридичної особи;

-         збільшити повноваження державних органів влади й органів місцевого самоврядування в релігійній сфері;

-         запровадити непрозорий механізм реституції церковного майна.

Протягом останнього року Державний комітет України у справах релігій, незважаючи на численні протести церков і релігійних організацій, лобіював законопроект, який містив наведені вище положення й, окрім цього, знімав обмеження щодо діяльності релігійних організацій у політичній сфері. 20 листопада 2003 року Верховна Рада, незважаючи на лобістські зусилля, відхилила вказаний законопроект. Ігнорування з боку Держкомрелігії позиції церков у цьому питанні призвело до певної недовіри і кризи в державно-конфесійних стосунках.”

У ході обміну думками учасники круглого столу висловили своє ставлення до проблем релігійного життя в державі. Так Голова Всеукраїнського союзу церков Християн віри євангельської п’ятидесятників Михайло Паночко наголосив, що проблема полягає у рівні моральності влади. На його думку, нинішня державна влада хвора і потребує єдиного лікаря – Церкву. Одноголосно було висловлено необхідність укладення концепції церковно-державних відносин.

Учасники круглого столу прийняли за основу текст резолюції, запропонований організаторами, і висловили бажання продовжувати проведення подібних круглих столів задля обговорення різноманітних актуальних релігійно-суспільних проблем.

Прес-служба партії
Християнсько-Демократичний Союз

Пишіть нам